Od 28.03. NOVO RADNO VRIJEME Eurovrta je PON - PET 08 do 19 sati, SUB 08 DO 15 sati.
- 385 1 2382 995
- info@eurovrt.hr
- Lokacija
- PON-PET: 08-19, SUB: 08-15
Malčiranje trave: Kako malčirati, i je li malčiranje za vaš travnjak
Malčiranje je definitivno najbolji način košnje za vaš travnjak. Pruža travnjaku kontinuirano “zeleno” gnojivo, i održava travnjak u optimalnom stanju.
U čemu je onda razlika između bočnog bacanja i malčiranja ? Kod malčiranja su otvori za bočno i stražnje izbacivanje zatvoreni, i trava ide prema dolje. Trava više puta struji u krug u kosištu, i dodatno se usitnjava, u “zeleni prah”. Da bi to postigli trebate redovno kositi, bar dvaput tjedno, inače će ostaci trave koji ostaju na travnjaku biti preveliki i začepiti travnjak.
SADRŽAJ
- Malčiranje trave: Po čemu se razlikuje od uobičajenih načina košnje ?
- Malčiranje travnjaka: Koliko često, i kad početi ?
- Malčiranje travnjaka: Koja kosilica ?
- Malčiranje travnjaka: Je li namijenjeno za vaš travnjak ?
- Koja tla i područja ne podnose dobro malčiranje trave ?
- Malčiranje travnjaka: Prednosti i nedostatci
Malčiranje trave: Po čemu se razlikuje od uobičajenih načina košnje ?
Kao što smo rekli, kod malčiranja trave ostaci trave ne idu u košaru, niti se bočno bacaju, već se dodatno usitnjavaju cirkulacijom u kosištu i ostaju na travnjaku. Nutrijenti koji se nalaze u odsječenoj travi se razgrađuju na travnjaku i služe za gnojidbu travnjaka. To je najveća razlika od ostalih načina košnje, gdje se trava treba pokupiti (ili ostaviti da se posuši ako vam je samo bitno da je travnjak pokošen). Ukoliko travu bacate, travnjak treba češće gnojiti, jer sve nutrijente koji mu trebaju ne može dobiti ni na koji drugi način. Ukoliko malčirate i dalje treba gnojiti travnjak, ali znatno rijeđe.
Malčiranje travnjaka: Koliko često, i kad početi ?
U pravilu vrijedi da se trava kod malčiranja treba fino usitniti, i ostati na travnjaku u obliku “zelenog praha”. Ostaci trave trebaju pasti na travnjak između travki, gdje najbrže mogu biti apsorbirani od strane tla. Ukoliko su ostaci trave preveliki i ostanu na travnjaku, osušit će se i blokirati dolazak svjetla i vode do travnjaka. Na taj način trava se guši, i napravili ste kontraefekt. Malčirati bi trebalo dvaput tjedno (ali to ovisi o brzini rasta trave, pa u proljeće treba kositi svakako dvaput tjedno, a u vrhuncu ljeta nešto rijeđe, svakih 7-10 dana). Idealno je skratiti travu s visine od 6-7 cm na visinu od 4-5 cm.
Malčiranje travnjaka: Koja kosilica ?
Idealne kosilice za malčiranje su one s kupolastim kosištem, posebno namijenjenim za višestruku cirkulaciju trave u kosištu, kojim se ona dodatno usitnjava. Možete koristiti i normalnu kosilicu, ali rezultati neće biti isti. Ako koristite normalnu kosilicu, obavezno se treba začepiti izlaz za bočno i stražnje izbacivanje trave.
Malčiranje travnjaka: Je li namijenjeno za vaš travnjak ?
Na većini mjesta i travnjaka malčiranje odlično funkcionira, kako bi travnjak bio stalno opskrbljen prirodnim izvorom gnojiva. Ipak, postoje neka mjesta gdje malčiranje trave nije idealno. Mislimo na travnjake s vrlo tvrdim i zbijenim tlom, kao i mjesta u sjeni i područja gdje pada jako puno kiše. Na ovakvim mjestima može doći do nastajanja sloja odumrle trave i nastanka mahovine. Posebno kod kombinacije sjene, velike količine padalina i tvrdom tlu ne preporuča se malčirati. U ovakvom slučaju bolje je sakupljati travu i iskoristiti je za kompost.
Kao što smo rekli, za malčiranje su potrebni suhi vremenski uvjeti.
Koja tla i područja ne podnose dobro malčiranje trave ?
- teška, zbijena tla koja ne propuštaju vodu
- sjenovita mjesta
- mjesta s puno padalina, pogotovo u kombinaciji s zbijenim tlom i sjenom
- vrlo pjeskovita tla
- Sva druga područja s normalnim tlom i prosječnom količinom padalina odlično podnose malčiranje
Malčiranje travnjaka: Prednosti i nedostatci
Dosad smo objasnili što je točno malčiranje trave i koja je razlika između malčiranja i ostalih načina košnje. Sad ćemo vidjeti koje su sve točno prednosti malčiranja, i ima li nedostataka.
Malčiranje trave: Više nije potrebna gnojidba travnjaka ?
Ukoliko se trava malčira dobiva natrag dobar dio nutrijenata natrag, koje inače gubi košnjom trave. Ipak, dio se gubi tijekom razgradnje ostataka trave, tako da je i dalje potrebno gnojiti travnjak (ali bitno rijeđe). Posebno treba paziti na gnojidbu ujesen, kad travnjaku treba dati više kalija.
Koje prednosti ima malčiranje trave ?
- ✅Ekološki gledano, malčiranje ima jednu veliku prednost: Zatvara se prirodni krug gdje nutrijenti (prije svega dušik) cirkuliraju
- ✅Travnjak se bolje opskrbljuje potrebnim tvarima, i poprima lijepu zelenu boju
- ✅Dugoročno se poboljšava struktura tla
- ✅Ljeti malčiranje pomaže boljoj otpornosti travnjaka od suše
- ✅Ne treba sakupljati travu
Koje nedostatke ima malčiranje trave ?
- ❌U vrlo vlažnim, sjenovitim, suhim i pjeskovitim uvjetima tla i travnjaka napravit ćete kontraefekt malčiranjem
- ❌Potrebna je češća košnja, dvaput tjedno u proljeće, češće nego inače u ljeto (cc. svakih 7 dana)
Posjetite Eurovrt - najveću trgovinu kosilica, motornih pila, vrtnih strojeva i ostale vrtne opreme !
Nalazimo se u Zagrebu, a sve proizvode možete kupiti i preko web trgovine. Točnu lokaciju pogledajte ovdje

vrtnih strojeva u RH

za sve strojeve koje
prodajemo

s osobnim pristupom kupcu

uz odlične cijene